خدمات مخابراتی امروزه بسیار فراتر از سیستم ها و امکاناتی است که مردم عادی و به اصطلاح یوزرها با آنها سر و کار دارند یا پیش زمینه ی ذهنی از آن دارند. مخابرات حرفه ای بسیار گسترده و پیچیده است که به دلیل پیشرفت هایش در حوضه های تخصصی مردم کمتر این پیشرفت ها را حس کرده و کمتر از سایر تکنولوژی ها که با پیشرفتشان تغییرات قابل مشاهده ای برای کاربران خود ایجاد می کنند شناخته شده است. همین موضوع باعث گردیده در سال های اخیر با دست کم گرفتن پیشرفت ها در این ضمینه با سپردن پروژه های خود به افراد کم سواد در این ضمینه که بواسطه ی عدم داشتن دانش کافی برای شناخت و استفاده از سیستم های روز همواره راهکارهایشان را با تکیه بر سیستم های کم بازده قدیمی ارائه می دهند می سپارند. ازجمله این سیستم های کم تر شناخته شده توسط مشتریان می توان به سیستم مخابرات مبتنی بر آی پی (VOIP) با بستر شبکه های کامپیوتری اشاره کرد.

VOIP چیست؟

VoIP یک روش برای تبدیل سیگنال­های آنالوگ صوت به داده­های دیجیتال است که از طریق اینترنت منتقل می­شوند.

ممکن است از خود بپرسید که این امر چگونه می­تواند مفید واقع شود. خوب، کافی است چند ثانیه راجع به آن فکر کنید. اگر تبدیل سیگنال­های آنالوگ به داده­های دیجیتال ممکن باشد، VoIP می­تواند یک ارتباط اینترنت استاندارد را به یک روش مجازاً رایگان برای برقرای ارتباطات تلفنی در هر جای دنیا تبدیل ­کند. فقط کافی است هزینه ISP را بپردازید. این امر شما را قادر می­کند که شرکت­های تلفنی را به­طور کامل کنار بگذارید.

VoIP قابلیت این را دارد که روش کار سیستم­های تلفنی را کاملاً متحول کند. شرکت­های زیادی هستند که سرویس VoIP ارئه می­دهند و پیوسته هم در حال افزایش هستند.

در حال حاضر شرکت­های مخابراتی پیشگام در دنیا، پس از وقوف به امکانات بی­پایان این تکنولوژی جدید، در حال تأسیس مراکز VoIP در سراسر دنیا هستند و فروش سیستم­های تلفن VoIP روز­به­روز در حال گسترش است.

نحوه برقراری ارتباط

با سیستم­های VoIP به یکی از سه روش زیر می­توان ارتباط تلفنی برقرار کرد:

 1. ATA(gateway)

ساده­ترین روش برقراری ارتباط VoIP با استفاده از ATA(Analog Telephone Adaptor)ها کهgateway هم نامیده می­شوند، می­باشد. این ابزارها این امکان را به شما می­دهند که از تلفن­های آنالوگ استاندارد فعلی­تان استفاده کنید(اگر هنوز از تلفن­های آنالوگ استفاده می­کنید). به آسانی می­توانید handset استانداردتان را به ATA متصل کنید، سپس ATA را به کامپیوتر یا ارتباط اینترنت­تان وصل کنید. با این کار قادر به برقراری ارتباط VoIP خواهید بود.ATA سیگنال آنالوگ را از تلفن استاندارد شما می­گیرد و آن را به سیگنال دیجیتال آماده برای انتقال در بستر اینترنت تبدیل می­کند. همراه برخی ATAها یک نرم­افزار هست که روی کامپیوتر load می­شود و شما را قادر می­سازد که آن را برای VoIP با دقت پیکربندی کنید.

 1. IP Phones

این handsetها کاملاً شبیه handsetهای استاندارد معمولی است. دارای یک کانکتور RJ 45 Ethernet به جای کانکتورهای استاندارد RJ 11 هستند. این تلفن­ها تمام نرم­افزارها و سخت­افزارهای لازم برای برقراری ارتباطات VoIP را به صورت built-in دارند. مستقیمأ به روتر شما وصل می­شوند و یک ورودی سریع و مقرون به صرفه به دنیای VoIP فراهم می­کنند.

 1. کامپیوتر به کامپیوتر

این روش آسان­ترین روش استفاده از تکنولوژی VoIP است. شرکت­های زیادی هستند که نرم­افزارهای مقرون­به­صرفه­ای ارائه می­دهند که می­توانید برای این نوع VoIP از آن­ها استفاده کنید. معمولاً تنها مبلغی که باید پرداخت کنید فقط هزینه ماهانه ISP است. تمام آن­چه که نیاز دارید یک میکروفون،بلندگو، یک کارت صدای مناسب و یک ارتباط اینترنت با سرعت مناسب است.

شرکت­های تلفنی بزرگ امروزه با استفاده از VoIP هزاران تماس تلفنی راه دور را از طریق یکcircuit switch به درون یک IP gateway مسیردهی می­کنند. این داده­ها در طرف دیگر توسط یکgateway دریافت ­شده و سپس با یک circuit switch محلی دیگر مسیردهی می­شود. هر روزه شرکت­های بیش­تری سیستم­های تلفنی VoIP را نصب می­کنند و تکنولوژی VoIP در حال رشد است.

 

مزایای VoIP

از­آن­جایی­که با استفاده از VoIP شما از هر جایی که به پهنای باند مناسب دسترسی داشته باشید، می­توانید ارتباط برقرار کنید، کاربران می­توانند هنگام مسافرت ATAها یا IP Phoneهایشان را همراه داشته باشند و به تمام خدماتی که تلفن خانگی­شان ارائه می­دهد دسترسی داشته باشند.

برخی افراد از یک softphone برای دسترسی به سرویس VoIPشان استفاده می­کنند. یکsoftphone یک نرم­افزار ویژه است که سرویس VoIP را به کامپیوتر یا laptop شما load می­کند. این برنامه­ها این امکان را به شما می­دهد که از طریق laptopتان از هرجای دنیا که به یک ارتباط با پهنای باند مناسب دسترسی داشته باشید ارتباط تلفنی برقرار کنید.

اغلب شرکت­های تلفنی سنتی هزینه سرویس­های اضافی را در صورت حساب شما می­گنجانند. در حالی­که اگر از سرویس­دهنده­های VoIP استفاده کنید، این سرویس­ها استاندارد به حساب می­آید. سرویس­هایی مثل:

 • Caller ID
 • Call Waiting
 • Call Transfer
 • Repeat Dialing
 • Return Call
 • Three-way Dialing
 • Video Call
 • File Transfer
 • و …

بعضی از سرویس­دهندگان VoIP مزایای بیش­تری در مورد فیلتر کردن تماس­های تلفنی ارائه می­دهند. این قابلیت­های اضافی به شما این امکان را می­دهد که در مورد چگونگی انتقال تماس­های تلفنی بر اساس اطلاعات Caller ID تصمیم­گیری نمائید. این قابلیت­ها به شما امکان انجام کارهای زیر را می­دهد:

 1. انتقال تماس تلفنی به یک شماره تلفن خاص (Forwarding)
 2. ارسال مستقیم تماس به Voicemail
 3. ارسال پیغام اشغال بودن مشترک به تماس گیرنده
 4. امکان سرویس در دسترس نبودن مشترک

بسیاری از سرویس­های VoIP امکان بررسی Voicemail شما را از طریق اینترنت و یا توسط فایل پیوست نامه الکترونیکی که به کامپیوتر یا PDA شما ارسال شده است را می­دهد. در هنگام تهیه سرویس VoIP از سیستم تلفن و سرویس دهنده VoIP در مورد قابلیت­های آن­ها و هزینه خدمات سوال کنید.

برای مدیران شبکه، سیستم تلفن VoIP به این معنی است که به جای دو شبکه تنها با یک شبکه روبرو هستند. جابجایی سیستم VoIP نیز به آسانی صورت می­گیرد. این بدین دلیل است که اکثر سیستم­های تلفن مورد استفاده در شبکه VoIP دارای رابط Web بوده و به راحتی توسط مدیر شبکه قابل مدیریت هستند. پروسه MAC(Move, Add, Change) به راحتی قابل انجام خواهد شد و لازم نیست برای هر بار انجام MAC با سرویس­دهنده­تان تماس بگیرید. تمام این­ها به معنای هزینه کم­تر برای سازمان شما می­باشد.

یکی دیگر از منافعی که برای شرکت­های دارای VoIP می­تواند وجود داشته باشد این است که شعب سازمان­ها می­توانند در سرتاسر دنیا پراکنده شده باشند و نیازی به مجتمع بودن آن­ها نیست.

انتخاب یک سیستم تلفن VoIP

اگر شما تصمیم به پیاده­سازی سیستم VoIP در سازمان خود دارید، ابتدا مشخص کنید که کدام­یک از تجهیزات تلفنی فعلی­تان را می­توانید حفظ کنید. بدین ترتیب می­توانید به میزان زیادی در هزینه­ها صرفه­جویی کنید. بسیاری از سیستم­های تلفن دیجیتال با افزودن کم­ترین سخت­افزار و به­روزرسانی نرم­افزار  دارای قابلیت آدرس­دهی می­شوند.

علاوه بر این شما باید مطمئن باشید که تمامی دستگاه­های مورد استفاده شما مانند فکس، پردازشگر کارت اعتباری، سیستم­های امنیتی و … می­توانند به صورت یکپارچه به سیستم تلفنVoIP شما متصل شود.

در آخر توصیه می­شود که هیچ­گاه سعی نکنید با خریدن تلفن­های VoIP دست دوم در هزینه­ها صرفه­جویی کنید. به خاطر داشته باشید که VoIP یک تکنولوژی جدید بوده و حتی ممکن است تجهیزات مربوط به یک سال قبل هم از رده خارج شده باشند. هم­چنین هزینه نصب چه تلفن شما نو باشد چه دست دوم تفاوتی نمی­کند، و حتی ممکن است در صورت استفاده از تلفن­های دست دوم مجبور شوید هزینه خدمات بیش­تری بپردازید.

شرکت شبکه آسان نگار تهران (گروه فنی و مهندسی شانت) مجری انواع سیستم های تلفن آی پی (VoIP)

تماس با ما

شانت، شبكه آسان نگار تهران

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt